Vysmrkat. Zakašlat. Stáčí se v práci nadechnout. Pestrobarevnou paletu infekcí máme v kancelářích každý den doslova na dotek. Běžný pracovní stůl nabízí až 400x více bakterií než záchodové prkénko.│1 Přitom existuje hodně způsobů, jak se infekčním útokům na pracovišti bránit. Zapnout difuzér a pustit do open space přírodní antibiotikum? Moderní pracoviště znají aromaterapii.
AROMATERAPIE, PROTOŽE TAKHLE VONÍ ZDRAVÍ.
Díky čichovým a chuťovým receptorům jsme schopni zpracovat vjemy vůní a chutí. Aromatické látky rostlin (silice) v našem organizmu vyvolávají ale i biologickou aktivitu a působí na různých orgánových úrovních.│2
Vhodné silice totiž mají žádoucí účinky na organismus a stimulují náš mozek. Každá silice působí konkrétně na limbický systém, který se spolu s jinými částmi v mozku stará o srdeční frekvenci, krevní tlak, dýchání, paměť a emoční vypětí. Esenciální oleje navíc podporují schopnost těla zapamatovat si reakci. Do budoucna už nám místo pravidelných inhalací může pomoci třeba jen prosté přičichnutí k příslušné esenci.
Přírodní silice se získávají ze stromů, květin a bylinek. Vhodná aromaterapie podporuje naši mysl, náladu, proces poznávání, usnadňuje zvládaní stresu a zlepšuje zdraví.
Vonné esence pomáhají zničit bakteriální i virové infekce a udržet „zdravý“ prostor, jak u vás doma, tak ve vaší kanceláři.
│1, 2
│1: (Smrčková, 2012)
│2: pro více informací (Asociace českých aromaterapeutů, 2017)
Příklady silic, které jsou nejlepší pro prevenci a léčení nachlazení:
Eukalyptus – snižuje horečku, uvolňuje hleny, harmonizuje, podporuje imunitu, vhodný při nachlazení, kašli, rýmě
Tea tree – antiseptický, posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá při nemocech horních cest dýchacích
Tymián – aktivuje imunitní systém, pomáhá při zánětech v krku a dýchacích cest, je silné přírodní antibiotikum
Levandule – uklidňuje, na klidný spánek, použití při astmatu, alergii, kašli, protizánětlivá a analgetická
Borovice – uvolňuje dutiny, odhleňuje, použití u kašle, astmatu, k posílení imunity
Smrkové jehličí – usnadňuje vykašlávání, má pozitivní vliv na dýchací systém při nachlazení
Aromaterapie tedy doslova znamená „léčba pomocí vůně.“ Léčivá síla obsažená v molekulách esenciálních olejů může být vdechována z difuzéru nebo při napařování. Další možností jsou aromalampy, masáže či koupele. Esenciální olej je možné nosit stále při sobě a v případě potřeby si jej kápnout na kapesník.
Z ozkoušených kvalitních značek lze doporučit např. české firmy Nobilis Tilia nebo Original Atok.
Reference
Asociace českých aromaterapeutů. (2017). Co je Aromaterapie – vysvětlení pojmů. Načteno z Asociace českých aromaterapeutů: https://www.aromaterapie.cz/aromaterapie/
Smrčková, L. (5. 6 2012). Kde všude jsou mikrobi. Načteno z Hospodářské noviny: https://ihned.cz/c1-56046970-kde-vsude-jsou-mikrobi
Jak vybrat či vytvořit si vlastní/týmovou vůni?