“Dáváme pozornost tomu, co se děje v každém okamžiku našeho vzácného života. Protože náš život se děje v přítomnosti. Jak se cítím, co cítím, co vidím, co slyším, jak se cítí moje tělo. A to bez toho aniž bychom to hodnotili a posuzovali,” vysvětluje Marcela Roflíková, zakladatelka Českého mindfulness institutu a lektorka MyRefresh.
Takže mindfulness má největší přínos v tom, že nás vrací do reality?
Náš život se neděje v minulosti, nebo budoucnosti. Podle výzkumů spočíváme v přítomnosti pouhých 20 %. Ostatních 80 % přemýšlíme o tom, co bylo, nebo spekulujeme o tom, co bude. Ono by to v podstatě nevadilo, ale bytí jinde než opravdu jsme, snižuje naši výkonnost a bere nám to hodně energie. Praktikování mindfulness podporuje vznik nových propojení v té části mozku, která má jednoduše řečeno na starosti zaujímají postojů a reagování na různé podněty. To jsou změny, které se dají prokázat lékařskými zobrazovacími metodami.
Zkusíš nám dát tip, jak úplně jednoduše můžeme mindfulness zkusit?
Posaďte se na chvíli se vzpřímenými zády a rozhlédněte se kolem sebe. Uvědomujte si a pro sebe si popisujte, co vidíte…mobil, lego, světlo z ulice…nijak to nehodnoťte, ani v případě, že vidíte nepořádek a rozházené věci. Pak zkuste zavřít oči a zkuste poslouchat zvuky, které slyšíte. Jako byste se rozhlíželi po prostoru, který vás obklopuje a uvědomujte si zvuky. Zkuste vnímat jejich hloubku, frekvenci, apod. Pak si zkuste uvědomit, co cítíte. Vůni, pachy? Co vnímáte na povrchu svého těla? Dotýkají se vaše nohy podlahy, tělo židle, vnímáte oblečení, teplo, chlad? Buďte alespoň na chvíli pozorovatelem a nikoli myslitelem.
A pokud si chci mindfulness opravdu osvojit…
Mindfulness je schopnost, kterou se můžeme naučit všichni. Ideální a na celém světě používaná forma je 8 týdenní výcvik. 8 lekcí v 8 týdnech. Osobně. S lektorem. Ve skupině. Na lekci se seznámíte s technikami, které pak pravidelně denně děláte doma. To se nedá nijak ošidit. Právě pravidelnou domácí praxí se lidé nejvíce učí a vytváří zdravý návyk na bytí tady a teď.
Takže mindfulness může být takové novoroční předsevzetí?
Mnoho lidí se do nových věcí pouští začátkem nového roku, ale spíš záleží na síle našeho záměru si mindfulness osvojit a vnitřní motivaci. Přirovnám to k posilovně, ta je začátkem roku také aktuální. Je nám tak nějak jasné, že jedna návštěva nám pas o 10 cm nezeštíhlí a svaly se zpevní až pravidelným cvičením. Mozek sice není sval, ale opakováním cvičení a technik mindfulness se do „tady a teď“ dostanete. Na začátku je zkrátka potřeba se trochu „hecnout“, být důslední a vydržet.