Já určitě. Ruku na srdce – kolik času trávíme připoutání k mobilu či tabletu, případně ke knize? Uvádí se, že v průměru 2 až 3 hodiny denně. Ostatně existuje několik aplikací, které vám to přesně změří. Koho tim nejvic trápíme? Váš krk!
Co se ale děje v tu chvíli ve svalech krční a hrudní páteře a v ramenech?
Při dlouhodobém předklonu hlavy bez opory rukou postupně narůstá napětí v těchto místech a šíří se do hlavy, do rukou a do zad. Zátěž na obratle a vazy krční a hrudní páteře výrazně stoupá oproti sedu se vzpřímenou hlavou. Dochází ke zhoršenému prokrvení svalů krku a zad, na což nás tělo upozorní bolestí – pocitem tahu, tlaku, pálení, brnění
U dětí je riziko přetížení svalů a vazů páteře daleko větší. V nízkém věku mají hlavu ještě stále nepoměrně větší ke zbytku těla. Toto nefyziologické držení hlavy nejvíce ohrožuje děti do 3 let. Koukání do mobilu nebo tabletu, ohrožuje zdravý vývoj jejich páteře.
- Rozhodněte si vědomě, kolik času a pozornosti dáte denně mobilním zařízením nebo četbě knih. Zvažujte to také u svých dětí.
- Vnímejte při čtení či používání mobilu své tělo. Je chytré a řekne si, co potřebuje. Změnit polohu? Protáhnout se? Projít se? Lehnout si? Dát si pauzu?
- Zvědomte si správné držení krční páteře – napřimte svoji krční páteř do osy celé páteře, aby hlava byla v prodloužení páteře (jako byste byli pověšení „špičkou“ hlavy za provázek), bradu zasuňte během používání mobilu či tabletu dozadu.
- Vynahraďte tělu jednostranné přetěžování. Tedy, zaktivujte jiné svaly v těle jakýmkoli možným zpusobem – vědomou chůzí s uvolněnými pažemi, během, plaváním a dalšími sporty, které děláte pro radost, ne pro výkon.
- Masáž nebo automasáž krční páteře pomůže uvolnit ztuhlé svaly.
- pár cviků, které pomohou uvolnit ztuhlou krční páteř:
Vzpřímený sed
Nastavte si židli tak, aby kolena a kyčle svírala úhel 90 – 110 stupňů, opřete se o zem celými chodidly, zatižte rovnoměrně sedací kosti a pomalu se vytáhněte za temenem hlavy ke stropu. Brada svírá s krkem pravý úhel.
Cíl cviku – optimální nastavení kloubů páteře a hlavy zajistí optimální zapojení a funkci svalů páteře.
Želva neboli šuplík
Sedněte si vzpřímeně, vysuňte bradu dopředu v rovině rovnoběžné se zemí a opět zasuňte dozadu. Pohyb několikrát zopakujte.
Cíl cviku – automobilizace krční páteře a hlavových kloubů.
Úklon hlavy
Posaďte se vzpřímeně. Pravou dlaň si položte na levé ucho a hlavu ukloňte doprava. S každým výdechem nechte hlavu klesnout o trochu víc do strany, až do příjemného protažení krční páteře. Levé rameno lehce stáhněte dolů a dozadu.
To samé proveďte na druhou stranu.
Cíl cviku – protažení svalů krku, horního trapézu.
Automasáž šíje
Pravou rukou si jemně uvolňujte svaly a tkáně levé strany krku. Poté si promasírujte i druhou stranu šíje. Věnujte pozornost svému dechu.
Pokud bolesti neustupují nebo si nejste jisti se cvičením, neodkládejte návštěvu lékaře či fyzioterapeuta.
Náš krk trpí také během telefonování. Nepřidržujte si proto telefon ramenem u ucha - trpí tím jednostranné svaly krku a zad. Raději použijte handsfree.
Při cestování s dětmi může být někdy pro celé osazenstvo auta lepší, když pustíme dětem audiopohádku.
Přeji vám rovná záda a úsměv na rtech. To pro spokojenost vašeho krku mnohdy stačí :-)
Autor: Martina Chalupníková, fyzioterapeutka a lektorka vědomého dýchání