Cítíte úzkost a obavy, těžko se soustředíte? Máte strach z budoucnosti a je pro vás obtížné něco dělat a dokončit? Nyní je to přirozené.
- Dovolte si teď snížit nároky, které na sebe máte, vnímejte, co právě teď potřebujete a zkuste si vyhovět. Být sami sobě tím nejlepším přítelem.
- Když se cítíte nepříjemně nebo je vám úzko, soustřeďte se na dýchání – vnímejte svůj pomalý nádech, chvíli zadržte dech a pak dlouze vydechujte – to vás zklidní.
- Najděte tu nejlehčí věc, se kterou můžete začít a udělejte ji. Když uvidíte, že něco (byť malého) zvládáte, dodá vám to sílu.
- Zkuste se každý den držet jednoduchého plánu, jakési mapy, která vám pomůže projít těžším obdobím. Je dobré udržet si pravidelnost a denně zařadit trochu pohybu (protažení, procházku), něco, co vám udělá radost (četba, péče o sebe, objetí) a také povinnost – když ji splníte, budete se cítit lépe.
- U úzkostných myšlenek a katastrofických scénářů si můžete napsat na papír, jak různě by situace mohla dopadnout. Jak by vypadal nejhorší scénář, jak nejlepší? Jaký je nejpravděpodobnější scénář? A co můžete udělat, abyste různé varianty co nejlépe zvládli? Tento brainstorming rozšíří vaše vnímání reality, které je někdy vlivem úzkosti zúžené na nejhorší varianty.
- Dopřejte si dostatečný spánek a myslete na spánkovou hygienu: vstávejte ráno pravidelně (do 10 hodin), vystavte se přes den slunci, choďte spát v podobnou dobu, před spaním větrejte místnost, vyhněte se modrému světlu digitálních zařízení, večerní kávě i thrillerům (i zprávám o viru) před spaním.
- Každý den zařaďte relaxaci. Může jít o pohyb, hudbu, ruční práce, tanec, vykřičení svých pocitů, kreslení, meditaci, četbu, zkoušejte nové – jazykové a jiné on-line kurzy či výuky psaní všemi deseti… Přikládáme tipy na on-line kulturu, která je nyní i zdarma dostupná, najdete i pohybové lekce, inspiraci k tvorbě…
- Nezapomeňte pravidelně užívat lékařem doporučené léky (na alergii, tlak, cholesterol, … nebo třeba antidepresiva) a zajistěte si jich dostatečnou zásobu. Můžete požádat telefonicky či e-mailem lékaře o e-recept, který vám přijde jako sms, zavolat do nejbližší lékárny, zda váš lék mají, případně lékárnu požádat o objednání – ať nechodíte zbytečně.
- Buďte k sobě v této době obzvláště laskaví. Dovolte si cítit úzkost, smutek, vztek…, je to normální reakce na těžší situaci. Pokud je to pro vás příliš těžké, zkuste své emoce sdílet s někým blízkým nebo na anonymních linkách, kam lze volat non-stop (kontakty naleznete za textem).
www.myrefresh.cz
Gabriela Böhmová – koučka a lektorka
Kateřina Pospíšilová – psycholožka věnující se lidem s úzkostí
On-line možnosti relaxace a kultury
- denně pravidelné on-line Mindfulness seance – meditace
- vysílání z Metropolitní opery
- možnosti virtuální návštěvy 12 světových muzeí
- festival Jeden svět on-line
- promítání kina Aero
- přenos z Studia DVA
- Berlínská opera
- nabídka nakladatelství Jan Melvil Publishing, které prodává Práci na dálku za polovic a všechny další e-knihy – 30 % (spousta knih podporující kritické myšlení, osob. rozvoj, leadership i knihy pro děti) – https://www.melvil.cz/ kód COCIST19
Linky krizové intervence
- Centrum krizové intervence Bohnice – 284 016 666
- Pražská linka důvěry – 222 580 697
- chat a e-mailové poradenství (není nonstop) – více na stránkách https://www.csspraha.cz/prazska-linka-duvery
- chat a e-mailové poradenství (není nonstop) – více na stránkách https://www.csspraha.cz/prazska-linka-duvery
- Linka důvěry Liberec – 485 177 177 nebo 606 450 044
- e-mailové poradenství (není nonstop) – více na stránkách
https://www.linka-duvery.cz/
- e-mailové poradenství (není nonstop) – více na stránkách