Jak se nechat nakazit jarní energií a rozpohybovat správě tělo po zimě, o to jsem si povídali s Radkem Čudou. Radek je profesionální atletický trenér a ve spolupráci s MyRefresh vede workshop Pohyb jako součást spokojeného života.
Pokud jste opravdoví milovníci pohybu, neměl by na jaře být problém, protože jste nezaháleli ani v zimě a věnovali se lyžím, nebo cvičili někde v teple. Kdo s pohybem vyčkával na jaro, měl by hlavně vnímat signály vlastního těla. Nenechat se strhnout a hned zdolávat spousty kilometrů. Ani tempo nemusí být hned vyloženě zběsilé. Není kam spěchat. Chcete být ve formě co nejrychleji, nebo si jí co nejdéle udržet?
Ukazuje se, že efekt protažení bezprostředně po aktivitě není až tak významný a po některých aktivitách může být dokonce kontraproduktivní. Další otázka je i kvalita a správnost protahování. Zkuste se proto zaměřit na relaxaci a regeneraci v širším slova smyslu. Sauna, masáž, volné plavání aj. mají pro tělesnou pohodu například větší smysl než pravidelné protahování.
Je nějaký zaručený návod, jak si nastavit tréninkový plán?
Univerzální návod není :-). Někdo je silně motivovaný a pro dosažení cíle je schopen zatnout zuby, odmakat cokoli, i když ho to třeba příliš nebaví. Mnoho lidí při prvních obtížích svůj plán ukončí úplně. Především začátečníkům, ale nejen jim, doporučuji spolupráci s odborným trenérem. Ideálně takovým, který vám sedne i po lidské stránce a společně vyrazí na cestu k cíli, která by určitě neměla být jen dřina, ale také zábava a sebe-vzdělávání.
Jarní energii nemusíte lapat jen venku, ale pozvat ji jednoduše k sobě domů. Jak probudit přírodu za okny domova a v kanceláři? Rostliny nejen zlepšují estetické vnímání kancelářského prostoru, ale tím, že pročišťují vzduch v uzavřeným místnostech, snižují Syndrom nemocných budov. Osázejte si kancelář s milou pomocí a konzultací zahradnice Lenky Bennerové – tento jarní teambulding probudí chuť tvořit a pečovat o krásu prostředí, ve kterém trávíme čas. Podívejte se na její 4 jarní tipy v péči o rostliny.
1. Osvěžíme pokojovky:
2. Sejeme semínka:
3. Pěstujeme za oknem:
4. Kontrolujeme zahradu:
Kdy jindy klíčit než teď?
Jak na to a čím nám klíčky prospívají vysvětluje Míša Sedláčková, zkušená a známá celostní výživová poradkyně pro děti a dospělé. Jsme moc rádi, že je nově součástí MyRefresh týmu.
Proč jíst klíčky?
Klíčky obsahují významné množství enzymů, minerálů a vitamínů. Při klíčení začnou v semínku probíhat metabolické děje, ze složitých forem bílkovin, sacharidů a tuků vznikají formy jednodušší, pro naše tělo lépe stravitelnější, a to za zvýšení obsahu množství vitamínů (zejména B a C), minerálů a enzymů.
Klíčky jsou „ pokladem“ našeho stravování! Je to jednoduchý a levný způsob, jak obohatit jídelníček celoročně o kvalitní vitamíny a minerály.
- do salátů
- posypat chléb
- přidat do polévky
- doplnit jimi rýži, quionou, pohanku, jáhly…
- mungo fazole
- fazolky adzuki
- čočka
- cizrna
- hrách
- pohanka
- slunečnice
- vojtěška
- ředkev
- brokolice
- roketa
Klíčení je jednoduché
Semínky namočíme ve sklenici nebo v hrnečku přes noc do vody. Druhý den namáčecí vodu slijeme a semínka ráno a večer propláchneme studenou vodou a vzápětí slijeme přes sítko. Takto to provádíme tak dlouho, dokud nezačnou klíčit. Klíčky dle druhu máme po 3-7 dnech.
Semínka řeřichy, rukoly, hořčice, chia a lnu se nakličují hůře. Po namočení okolo sebe vytvoří gel, špatně se proplachují a snadno plesniví.
Tyto semínka se dají skvěle nakličovat na sítku z nerezové oceli na porcelánové misce. Semínka se namočí asi na 15 minut do studené vody, a poté se nožem rozetřou v slabé vrstvě na nakličovací sítko. Porcelánovou misku pod sítkem naplníme až po okraj vodou, aby se semínka na síťce lehce dotýkala vody v misce po nimi. Vodu doplňujeme. Semínka nesmí zaschnout. Nakličování trvá 2-3 dny.
Ať ve vás dříme jakékoli střevo, zaslouží si právě teď vaší péči a pozornost. Sedavý způsob života, konzumace nevhodných potravin, naše drahé mobily, nebo smogové ovzduší, to vše zvětšuje skládku toxinů v našem těle. Nejen náš šuplík v kanceláři, ale i naše tělo si krátkodobá detoxikace nám pomáhá se toxinů zbavit. Váš organizmus znovu ožije a bude schopen lépe se vypořádat například s akutními onemocněními.
Přečte si více v článcích od MUDr. Davida Freje: